با توجه به نزدیك شدن به مسابقات Wrestle Mania تصمیم دارم اطلاعاتی را درباره ی ورزش

مهیج كشتی كج در اختیارتان قرار بدهم.

              (لطفاً برای مشاهده ی كامل پست به ادامه ی مطلب بروید.)

 

 

كشتی كج ورزش سنتی و قدیمی آمریكایی هاست, به همین دلیل از تاریخچه ی دقیق این ورزش اطلاعی در دست نیست, اما می توان گفت كه این ورزش حدوداً از سال 1980 به بعد در میان مردم جا افتاد. کشتی كج در آمریکا «کشتی حرفه‌ای» و در فرانسه «کچ» نامیده می‌شود و نام آن درفارسی از نام فرانسوی آن گرفته شده و گاه «کشتی کج» هم نامیده می‌شود.

 كشتی كج  ورزشی است که از ادغام جودو و کشتی به وجود آمده و افراد برخلاف ورزش های دیگر که تنها باید با چند عضله از بدنشان سروکار داشته باشند باید مهارت های دیگری, از جمله کار کردن صحیح و به سرعت با پا و دست و تفکر و انتخاب ضربات و پرش ها و بدل ها را کسب کنند. اما با کمی تفکر می توان پی برد که همه ی ضرباتی که در کشتی کج زده می شود مخلوطی از ضربه های قدرتی است اما انجام بعضی از آنها با همکاری فرد دیگر میسر می شود البته علت آن هم دو برابر کردن شوق و هیجان این رشته است.

 كمپانی های معتبر این رشته در حال حاضر:

1.World Wrestling Entertainment

2. Ohio valley Wrestling

3.Total Nonstop Action

4.American Wrestling Association

5.Combat Zone Wrestling

6.Mid South Wrestling

7.Coast to Coast Wrestling

8.Texas Proffessional Wrestling Association

9.All Japon Pro Wrestling

(نام این فدراسیون ها غالباً به صورت مخفف در بین مردم و خود كشتی كج كاران به كار می رود. برای مطلع شدن از اسم آن ها به صورت مخفف كافی است تنها حروف بزرگ هر اسم كامل را در كنار هم قرار دهید, به جز مورد ششم كه مخف آن IWA است.)

 

معروف ترین فدارسیون كشتی كجWWE یا همان World Wrestling Entertainmet به مدیریت Vincent McMahon است و بعد از آن می توان به فدراسیون TNA مكان اكثر پیشكسوتان WWE اشاره كرد.

پر طرفدارترین و پر بیننده ترین مسابقات كشتی كج متعلق به كمپانی WWE است تا حدی كه می توان گفت: این ورزش صعود و هواداران بی اندازه ی خود را مدیون این فدراسیون می داند. به همین دلیل توضیحاتی را  درباره ی این كمپانی بزرگ و مسابقاتش در اختیارتان قرار می دهیم:

بررسی WWE:

نام اول این كمپانی World Wrestling Federation بود كه در سال 1999 به ٌWorld Wrestling Entertainmet تغییر اسم داد. این كمپانی در حال حاضر دارای سه بند Raw و Smack down  و NXT است.

Smack down: بیشتر افراد قوی که تمایل به زد و خورد با بهترین ها را دارند وارد این بند می شوند و مشخصه های آن نوشته ی آبی و رینگ های دارای کش های آبی یا اغلب سفید  می باشد.  این شاخه دارای سوپر استارهای قدرتمند قدیمی و بزرگی همانند Kane (دو سال است که از Raw وارد Smack Down شده است) است. بعد از آن می توان Rey Mysterio که با وجود قد و قامت کوچکش از پس بسیاری از افراد برمی آید. Edge سوپر استار خطرناك و پر حاشیه و Batista(ترک wwe در سال 2010) كج كار قدرتمند را  نام برد. نا گفته نماند كه Undertaker موفق ترین كشتی كج كار در كل تاریخ كشتی كج نیز از زمان جوانی وارد این رشته شده و  پس از گذشت سال ها هنوز بی همتا است.

Raw: شاخه ی پرطرفدار دیگر WWE است که دارای سوپراستارهای اصولاً سریع و متفاوت است. از جمله ی این سوپراستارها می توان به پادشاه پادشاهان Triple H قدرتمند و یار دیرینه اش که آن را به عنوان برادر خویش خوانده است یعنی Shawn Michaels(كشتی كج را در سال2010 كنار گذاشت.) اشاره كرد.و البته وجود قاتل افسانه ها و John Cena و Jeff Hardy(ترك WWE در سال 2009) نیز خود دلیلی برای اثبات پر طرفدار بودن این بند می باشند.

ECW: سومین رشته است و افراد محدودی در این رشته فعال می باشند که البته در حد خود قدرتمند هستند. از جمله ی آنها Sabu, Tommy Dreamer,  را می توان نام برد.(این بند خود یكی از كمپانی های سابق كشتی كج بود, اما چون مسابقاتش زیر نظر WWE انجام می شد جز یكی از بند های WWE به شمار می رفت, كه البته در سال 2010 منحل شد.)

WCW:اما آخرین بند كه در زمان WWF حرف اول را در میان رقبا می زد  WCW بود. سوپراستارهای بسیار قدرتمندی مانند Bert Hart  و چند تن از معروف ترین و قدرتمندترین سوپراستارها یعنی Hulk Hugan, The Rock, Steve Austin, Brock Lashar و اسطوره ی WWF یعنی Big Goldberg در آن حضور داشته اند.(این بند نیز یكی از كمپانی های كشتی كج به ریاست Eric Bischoff بود اما مانند ECW مسابقاتش زیر نظرWWE و با ساپورت این كمپانی انجام می شد, به همین دلیل جز یكی از بند های WWE به شمار می رفت. البته در زمانی كه این بند هنوز منحل نشده بود نام كمپانی WWEهمان WWFبود.)

NXT:این برند در اواخر سال 2010 تاسیس شده است و از جمله سوپراستارانی که در حال حاضر در این برند فعالیت می کنند می توان CM Punk را نام برد.

بررسی دوره های زمانی كشتی كج:

همان طور كه گفتیم كشتی كج تقریباً از سال 1980 به بعد در میان مردم رواج پیدا كرد و البته

دلیل اصلیش هم پیدایش كمپانیWWF بود.

1. در دوره سال های 1983 تا 1991 مسابقاتی به نام Pay Per View توسط این كمپانی طراحی شد. كه مهم ترین آن ها  Wrestle Mania بود. ساخت این مسابقات باعث آغاز محبوبیت این رشته در سطح جهان شد.

2. در دوره سال های 1991 تا 1997 هم كشتی كج به رشد محبوبیت خودش در میان مردم ادامه داد, به جرات می توان گفت كه یكی از مهم ترین دلایل پیشرفت این رشته در آن زمان پیدا شدن سوپراستاری به نام The Undertaker بود. از دیگر دلایل پیشرفت این رشته می توان به پیدایش مسابقاتی چون Frist Blood و در گیری Shawn Michaels و Undertaker بر سر حكومت WWF اشاره كرد.هم چنین خداحافظی Hulk Hugan از كشتی كج و مرگ چندین سوپراستار بر حساس شدن این ورزش در آن زمان تاثیر زیادی گذاشت...

3.از سال 1997 تا 2005:

1.محبوب شدن Stone Cold و Triple H در میان مردم به دلیل بازی بسیار عالیشان. آغاز فعالیت فوق العاده The Rock و كسب رتبه ی پر طرفدارترین سوپر استار در كل تاریخ این ورزش.

2. تشكیل گروه Evolution توسط The Gameو راه یابی كج كارانی مانند Randy Orton و Batista توسط همین گروه.

3.بازگشت كوتاه مدت Hulk Hugan و در گیری شدید او با سوپراستارانی هم چونThe Rock. 

4.راه یابی و كشف كشتی كج كارانی هم چون Rey Mysterio و John Cena به WWE. 

5. مرگ Eddie Guerrero و خودكشی Chris Benoit.

دوره سوم در كشتی كح باعث تثبیت این ورزش در میان ورزش های دیگر و هم چنین به اوج رسیدن طرفداران این رشته در میان مردم جهان شد. البته این دوره اثرات دیگری هم به همراه داشت, مانند:

1.نمایشی شدن بیشتر ضربات و هم چنین دادن اختیاراتی به كشتی كج كاران.

2.مشخص شدن نتایج تعدادی از مسابقات خاص قبل از خود مسابقه در میان بعضی از مقامات و بعضی از سوپراستار ها.

3. وارد شدن حواشی زیادی به كشتی كج توسط سوپر استارها.( بعضی از این حواشی غیر اخلاقی بوده اند.)

4.سال 2005 تا كنون:

همان طور كه گفتیم مهم ترین دوره در دوره های زمانی و مقطعی كشتی كج دوره ی سوم بود...

از سال 2005 تا كنون اتفاقات مهمی بجزء رفتن چندین سوپر استار(خداحافظیShawn Michaels در سال 2010 ) و هم چنین تغییر در قوانین بعضی از مسابقات PPV در این ورزش رخ نداده است.

تاثیر گذاری سوپر استار ها بر WWE:

اگر بخواهیم بهترین های كشتی كج را انتخاب كنیم, بدون شك اسامی 5 تن در آن همیشه جاودان و تغییر ناپذیر است:

1.Hulk Hugan

2.The Undertaker

3.Stone Cold_Steve Austin

4. Triple H

5.The Rock

بعد از این اسامی می توان به Rey Mysterio تكنیكی ترین سوپراستار در كل تاریخ این ورزش,

John Cena یكی از شكست ناپذیر ترین كج كاران, Shawn Michaels سوپراستار قدیمی WWE

Bret Hurt, Jeff Hardy و چند تن دیگر اشاره كرد.

مدیریت WWE:

مدیریت این فدراسیون بزرگ ار آغاز كار تا كنون, به عهده ی Vincent McMahon بوده است. این شخص در بین مردم طرفداران زیادی ندارد اما با توجه به نظم موجود در مسابقات, استفاده از بهترین سالن ها و بهره گیری از به روز ترین وسایل و تكنولوژی ها در مسابقات, خصوصاً مسابقات PPV می توان گفت كه در انجام مدیریت این كمپانی بزرگ سنگ تمام گذاشته است.

Pay Per View:

به مجموعه مسابقاتی گفته می شود كه در آن چندین مسابقه ی مختلف اجرا می شوند. این مسابقات غالباً در یك روز بر گذار می شوند و سطح امكانات این مسابقات نسبت به مسابقات هفتگی بالاتر است. از معروف ترین PPV ها(مخفف Pay Per View ) می توان Wrestle Mania و Royal Rumble را نام برد.

در لیست زیر نام تعدادی از PPV ها نوشته شده است.

1.Royal Rumble

2. No Way Out

3.Wrestle Mania

4.Backlash

5.Judgment Day

6.Extreme Rules & One Night Stand

7.Night Of Champions & Vengence

8.The Great American Bash

9.Summer Slam

10.Unforgiven

11.No Mercy

12.Cyber Sundey

13.Survivor Series

14.Armageddon

                        ...پایان...                             

     در جدول زیر, بیوگرافی بهترین های كشتی كج از دید مردم, قرار داده شده است.

 تاریخ ورود به WWE یا WWF    حركت    فینیشر       القاب   تاریخ تولد  نام واقعی  سوپراستار
    1979  The running leg drop   Hollywood 11 آگوست 53   Tery Bollea   Hulk Hugan
    1989  Tomb stone   Dead man  24 مارس 62  Mark Lochas Calloway         The Undertaker
    1989     Stunner texas ratllesnake 18 دسامبر 64       Steve Williams      Stone Cold
    1995  The pedigree The king of kings 27 جولای 69 Paul Michael Levesque      Triple H
    1996 Rock Bottom     Peoples Champion  ------------ Dwayne Johnson     The Rock
     1984 Sweet Chin Music Heart Break Kid  22 جولای 65      Michael Hickbottom   Shawn       Michaels  
    2002        F_U   The Marine 23  آپریل 77 John felix anthony Cena     John Cena
    1998

    Swanton Bomb

   Gladiator 31 آگوست 77 Jeffrey nero Hardy    Jeff Hardy
    2002      619  The bigest little man 11 دسامبر 74 Oscar Gutierrez Rubio  Rey Mysterio
    2000      RKO The Legend Killer    1 آپریل 80 Randall keith Orton  Randy Orton

 

هشدار: این مقاله توسط نویسنده ی وبلاگ, یعنی حامد گهروئی نوشته شده است, هرگونه برداشت به صورت جز و یا كل تنها در صورت ذكر منبع و نام نویسنده بلامانع می باشد.   درضمن این مقاله در سایت ویكیپدیا با نام همین نویسنده قرار داده شده است.

        #لطفاً نظرات خود را درباره مقاله ی نوشته شده در قسمت نظرات بنویسید.#

 

          در پست بعدی قوانین مسابقات كشتی كج را در اختیارتان می گذارم.